Sytuacja polskich przedsiębiorstw
Czy nowych firm przybywa? Czy sytuacja przedsiębiorstw w Polsce jest zagrożona? Kto korzysta, a kto traci w czasach Covid-19? Jakie są przyczyny upadłości przedsiębiorstw w Polsce począwszy od 2000 roku? Sprawdźmy…
Nowych firm ubywa – upadłości przybywa
Począwszy od I kwartału 2019 roku, liczba rejestracji podmiotów gospodarczych w Polsce sukcesywnie spada. Jednocześnie, od II kwartału 2019 r. rośnie liczba ich upadłości.[1] Statystyki nie napawają optymizmem, a będzie jeszcze gorzej… W kolejnych miesiącach, w 2020 roku, można spodziewać się dalszego pogarszania kluczowych wskaźników. Przyczyn należy upatrywać w stagnacji wywołanej pandemią koronawirusa.
W niepewnych czasach konsumenci ograniczają wydatki. Spada liczba zamówień oraz przychody firm. Przedsiębiorstwa szukają oszczędności – rezygnują z inwestycji, a nawet redukują zatrudnienie. Osoby, które pozostały bez pracy oraz te, które boją się o swoje posady, kupują mniej. I w ten sposób koło się zamyka.
Kto traci, a kto korzysta na epidemii Covid-19?
Tam, gdzie jeden traci – tam drugi korzysta. Podczas kilkutygodniowej pandemii wywołanej wirusem Covid-19 gospodarka znacząco spowolniła. Mówi się, że ok. 30% firm odnotowało z tego tytuły straty, a jakieś 3% przedsiębiorstw wzrosty. Pechowe firmy, to głównie reprezentanci turystyki czy transportu, a także wiele odnóg branży handlowej i usługowej, w tym salony fryzjerskie i SPA. Firmy odnotowujące wzrosty to głównie producenci czy handlarze medycznych środków ochrony, a także dostawcy software ułatwiającego pracę zdalną.
Wskaźnik przeżywalności przedsiębiorstw
Spójrzmy na inną interesującą miarę – na tzw. wskaźnik przeżywalności przedsiębiorstw w Polsce. Główny Urząd Statystyczny przeprowadził w 2019 roku badanie. Sprawdzono ile spośród wszystkich przedsiębiorstw niefinansowych, które rozpoczęły działalność w 2018 roku, nadal funkcjonowało. Okazuje się, że wskaźnik przeżywalności wyniósł niecałe 68%. W rok po założeniu firmy, 2 na 3 jednostki dalej funkcjonowały. Podsumowując, statystycznie rzecz ujmując 1 na 3 polskie firmy nie ma szansy przeżycia dłużej niż rok[2]. Pojawia się zatem pytanie – jaka jest główna przyczyna upadłości polskich firm?
Przyczyny upadłości przedsiębiorstw
Prowadzenie własnej działalności to możliwość nieograniczonych zarobków i rozwoju. Ale nie tylko. Praca na swoim jest równoznaczna z ogromną presją oraz koniecznością stawiania czoła różnym problemom.
Jak pokazują badania naukowe przeprowadzone w latach 2000-2017: istnieją 3 główne przyczyny upadłości polskich przedsiębiorstw. Są to: wydatki konsumpcyjne, kurs walutowy, a także utrata płynności finansowej [3]. Niewiele ma przedsiębiorca do powiedzenia w kwestii wysokości wydatków konsumentów oraz kursów walutowych. Sytuacja przedsiębiorstw nie musi być jednak przesądzona. Właściciel może – i powinien – mieć wpływ na kształtowanie płynności własnej firmy.
Utrata płynności
Wydawać by się mogło, że największym wyzwaniem przedsiębiorcy jest poszukiwanie klientów i nowych rynków zbytu. Nic bardziej mylnego. Jeśli uważasz, że pozyskanie nowego klienta, zrealizowanie zlecenia, oznacza koniec problemów przedsiębiorcy – to jesteś w błędzie. Rzeczywistość pokazuje, że często zakończenie usługi bądź moment sprzedaży towaru, to zarazem początek kłopotów. Może się okazać, że kontrahent nie chce zapłacić. I co wtedy? Warto spróbować negocjacji, ale z doświadczenia wiem, że bywają one mało skuteczne. Sądzę, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców – np. firmy windykacyjnej. Takiej, która zadba o dobre relacje z Twoim klientem, a jednocześnie umiejętnie odzyska należne właścicielowi środki.[4]
Przypisy:
[1] Źródło: Rejestracje i upadłości podmiotów gospodarczych w IV kwartale 2019 roku, Główny Urząd Statystyczny, 2019 r., s. 1-2; https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-niefinansowe/rejestracje-i-upadlosci-podmiotow-gospodarczych-w-i-kwartale-2019-roku,29,1.html
[2] Źródło: Przedsiębiorstwa niefinansowe powstałe w 2018 r., Główny Urząd Statystyczny, 2019 r., s. 1; https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-niefinansowe/przedsiebiorstwa-niefinansowe-powstale-w-2018-roku,25,2.html
[3] Wszystkie 3 wskazane przyczyny mają statystycznie istotny wpływ na upadłość polskich przedsiębiorstw. Źródło: Siciński J., Macroeconomic determinants of corporate failures in Poland, Współczesna Gospodarka, 10(2 (33), s. 9-20. https://doi.org/10.26881/wg.2019.2.02
[4] Payhelp.pl – z czystym sumieniem mogę polecić tę platformę. Służy ona do odzyskiwania niespłaconych należności i przyczynia się do poprawy płynności firm. Klient serwisu może skorzystać ze ścieżki polubownej lub polubownej i sądowej. A do tego – do końca kwietnia 2020 r obowiązuje promocja: rabat 50% na wszystkie faktury.
[…] → (polecamy również: artykuł nt. sytuacji przedsiębiorstw). […]